Hi. In today's episode, we look at America's food system, why corn is in nearly everything we eat, how factory farms are bad for consumers and the environmen...
Check out c/breadtube for more left video content and discussion.
I’m so tired of the bitching “we can’t eat healthy there is only sugar and corn”.
It’s absolute bullshit. Nearly every grocery store in America has a 3000+ sqft area filled to the brim with a variety of vegetables and fruit. You can buy as much grains and rice as you need.
It’s such a weird thing to read over and over. But McDonald’s is so much cheaper than eating healthy. Motherfucker, my favourite food right now is a vegan noodle salad. While it varies in ingredients, a whole bowl with like 500g of noodles cost like 10bucks where i live, and that is when i’m too lazy to make my own sauce. When i don’t wanna do groceries, i always have rice and beans, tomatoes and canned tomatoes and noodles at home. I never keep track on what that even costs, but it’s probably like 3dollars a serving. If these assholes sell you sugar bread, mix 3 to 5 ingredients and make bread.
I don’t think you finished the video, he explains why your last sentence is just a bad faith argument. It’s a really good show with lots of information in a funny format. You should give it a try.
I’m so tired of the bitching “we can’t eat healthy there is only sugar and corn”.
It’s absolute bullshit. Nearly every grocery store in America has a 3000+ sqft area filled to the brim with a variety of vegetables and fruit. You can buy as much grains and rice as you need.
It’s 💯 lazy shopping and preferring not too cook.
It’s such a weird thing to read over and over. But McDonald’s is so much cheaper than eating healthy. Motherfucker, my favourite food right now is a vegan noodle salad. While it varies in ingredients, a whole bowl with like 500g of noodles cost like 10bucks where i live, and that is when i’m too lazy to make my own sauce. When i don’t wanna do groceries, i always have rice and beans, tomatoes and canned tomatoes and noodles at home. I never keep track on what that even costs, but it’s probably like 3dollars a serving. If these assholes sell you sugar bread, mix 3 to 5 ingredients and make bread.
I don’t think you finished the video, he explains why your last sentence is just a bad faith argument. It’s a really good show with lots of information in a funny format. You should give it a try.